Sevgi Dolu Bir Ailede Büyümek Her Çocuğun Hakkı

admin Projeler Temmuz 4, 2021

Avrupa mali yardımlar kapsamında Merkezi Finans İhale Birimi ile imzalanan 19.09.2014 tarih ve TR2010/0135.01-01/262 sayılı , “Sevgi Dolu Bir Ailede Büyümek Her Çocuğun Hakkı” isimli proje 14.10.2014-14.10.2015 tarihleri arasında derneğimiz tarafından yürütülmüştür.

Hollanda International Child Development Initiatives (ICDI), Proje eş başvuranı, Pamukkale Rotary Kulüp ve Denizli Barosu proje ortaklarıdır. Proje; 12 ay sürmüş ve ülke genelinde 8 ilde gerçekleştirilmiştir. Genel hedefi koruyucu aile modelinin niceliğini ve niteliğini artırmak, tanıtmak ve yaygınlaştırmak olan projemizin faaliyet başlıkları aşağıdaki gibidir.

Koruyucu Aile Modeline Yönelik 8 Proje İlinde Farkındalık Ve Bilinçlendirme Toplantıları

Proje sürecinde, 8 ilde koruyucu aile modelinin ülkemizdeki uygulamaları, sorunlar, uygulamadaki aksaklıklar, çözüm önerileri ve temel olarak hukuk sisteminin detaylı tartışıldığı ortak akıl toplantılarının da yer aldığı farkındalık ve bilinçlendirme temelli, toplantılar gerçekleştirilmiştir.

*Hollanda Uygulama Örneği İzleme Ziyareti Yapılması

Proje kapsamında psikolog, hukukçu, akademisyen ve proje ekibinden oluşan bir delegasyonla Hollanda’ya iyi uygulama ziyareti gerçekleştirilmiş, alanda çalışan STK lar ziyaret edilmiş sistemler arası karşılaştırmalar yapılmıştır. Ziyaret sırasında Türk çocuklarının koruyucu ailelere yerleştirilmesinde yaşanan sorunlar da değerlendirilmiştir.

14.Aralık. 2012 tarihli Koruyucu Aile Yönetmeliği ile yürütülmekte olan ve yargısal ve idari denetim esaslarının tüm açıklığı ile belirlenmesi gereken koruyucu aile modelinin, çocuklarımızın barınma ihtiyacı yanında korunma ve tedavi ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir kapasiteye erişmesi amaçlanmaktadır.

Devlet koruması altındaki çocuklarımızın sevgi dolu ve güvenli ailelerde, nitelikli bir bakımla buluşması ve koruyucu aile modelinin, çocuğun yüksek yararı bakış açısıyla uygulanabilmesi için, Proje sürecinde koruyucu aile yasa taslağı hazırlanmıştır.

*Back Pack Eğitim Metodunun Koruyucu Aile Alanında Çalışan Uzmanlara Aktarılması,

Devlet korumasına alınan çocuklarımızın gizli yüklerinin ilkini, koruma altına alınış sebepleri oluşturur. İçsel dünyalarındaki yüklerin en ağır olanlarından biri dünyaya gözlerini açtıkları evden ve ebeveynlerinden ayrılış öyküleridir. İç dünyalarındaki ağır yüklerle, koruyucu ailelere merhaba diyen çocuklarımız, bu yüklerin ağırlığı ile yeni yaşam deneyimlerinden korkmakta, uyum süreçlerinde zorlanmaktadır. Projemizde alan çalışanları; çocukların içlerindeki yükleri boşaltmanın önemini ve yöntemini anlatan “BACK PACK” metodu ile tanışarak, koruyucu ailelere yerleşen çocukların yeni yaşamlarına uyumlarını kolaylaştırmanın yöntemlerini öğrenmişlerdir.

Bu çalışma başlıkları ile ilgili olarak ilki 8-9-10-11.Nisan 2015tarihlerinde olmak üzere ve 2. Kez 28-29.30.31 Mayıs.2015) tarihlerinde Denizli ‘de Back pack eğitimleri yapılmıştır. http://www.mybackpack.nl/

Back Pack eğitimleri 8 proje ili ve Türkiye genelinden katılımcılarla gerçekleştirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir