Korkmuyorum Karanlıktan Eskisi Gibi

admin Projeler Haziran 23, 2021

Çocuklarımız, “Korkmuyorum Karanlıktan Eskisi Gibi” desinler diye Denizli Koruyucu Aile Derneği ve Aydem Elektrik Dağıtım A.Ş. işbirliği ile gerçekleştirilen projemiz ilk etapta çocukların fotoğraf eğitimleri almalarıyla başladı. Her çocuğun mutlaka sevgi dolu bir ailede büyümesi gerektiğini vurgulayan proje, Her Kategoriden koruyucu aile modeli hakkında ulusal çapta farkındalık ve bilinçlendirme faaliyetlerini kapsıyor.

Proje kapsamında kurulan çocuk fotoğraf atölyesinde, koruyucu aile bakımından yararlanan 7 – 17 yaşları arasında yaklaşık 20 çocuk yer alıyor. Atölye çalışmalarında öncelikle fotoğrafçılık eğitimleri alan çocuklar, ilk fotoğraf gezisini de Denizli’nin dokumalarıyla ve kendine has mimari dokusuyla ünlü ilçesi Buldan’a gerçekleştirdi. Eski Hükümet Konağı’nı, Eski Buldan evlerini fotoğraflayan minik sanatçılar, Buldan’ın oldukça güzel bir manzaraya sahip Süleymanlı Yaylası’na da çıkmayı ihmal etmediler. Son olarak kazı çalışmalarının Pamukkale Üniversitesi tarafından sürdürüldüğü Tripolis Antik Kentini ziyaret ederek, ilk fotoğraf gezilerini tamamlamış oldular.

Fotoğraf gezileri Denizli’nin doğal güzellikleriyle ünlü ilçesi Çivril’le devam etti. Minik fotoğrafçılar, Beycesultan Höyüğü ve Çivril tren garını fotoğrafladılar. En çok Işıklı Gölü’nü ve Gümüşsu Şelalesi’ni beğendiklerini söylediler. Birbirinden güzel ve bir o kadar da etkileyici kareler yakalayan çocuklar, son olarak geçtiğimiz hafta Pamukkale (Hierapolis) ve Laodikeia gezisini gerçekleştirdi. Güzel bir bahar havası eşliğinde oldukça keyifli geçen bir gezinin ardından yüzlerde gülücükler eksik olmadı. Denizli’nin iki önemli antik kentini de fotoğraflayarak, bu gezi ile birlikte Denizli içerisindeki fotoğraf gezilerini tamamlamış oldular.

Minik Fotoğrafçılar İstanbul Yolcusu

Denizli gezilerini tamamlayan minik sanatçılar, Nisan’ın ilk haftasında İstanbul’a gidiyor. İstanbul tarihinin önemli mihenk taşlarından biri olan Ayasofya’yı ziyaret edecek, sonrasında Sultanahmet meydanını da fotoğraflayacaklar. Eminönü balıkçılarından balık ekmeğin tadına bakarken, karşı kıyıda Galata Kulesinin kucakladığı İstanbul siluetini çekmiş oldukları karelerle ölümsüzleştirdiler.

Son olarak Mineatürk’te gezip, Pierre Loti’den eşsiz İstanbul manzarasına şahit olurken, gezilerinin ikinci gününde İstanbul’da ünlülerle tanışma ve onları fotoğraflama şansı da yakalayacaklar. İstanbul gezisinin ardından Denizli’ye dönecek olan minik sanatçılar, fotoğraf sergileri için çalışmaları tamamlamış oldular.

Çocukların çekmiş oldukları birbirinden güzel ve eşsiz kareler ilk kez Denizli’de 18 Nisan günü Forum Çamlık’ta açılacak olan sergi ile görücüye çıkacak. Fotoğraf sergisi Mayıs’ta Aydın’da, Haziran’da ise Muğla da açılacak. Proje kapsamında yer alan fotoğraf sergisi ile birlikte farkındalık ve bilinçlendirme faaliyetleri de eş zamanlı olarak gerçekleştirildi.

Kurum bakımında aile sevgisine muhtaç yaklaşık 15.458 çocuktan sadece 3.496 çocuğumuzun koruyucu aile bakımından yararlanabildiği, Sürdürülen çalışmalarda her zaman sevgi dolu bir ailede yaşamanın her çocuğun hakkı olduğunu savuldu. Koruyucu aile olabilmek için insanların kalplerindeki sevginin büyüklüğünün yeterli olacağını sözlerimize eklendi. Koruyucu aile modeli hakkında bilgi almak isteyen kişilerin dernek ile iletişime geçebileceği, seve seve yardımcı olacaklarını söylerken, bu konu ile ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının il müdürlüklerinin ilgili birimlerine başvuru yapabilecekleri proje sürecinde aktarıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir