Her Çocuk Özeldir

admin Projeler Temmuz 5, 2021

AB Eğitim Ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) ile Erasmus + kapsamında yürütülmeye başlayan 2015-1-TR01-KA204-021511 referans nolu “Each Child is Special” isimli projemiz 21 Aralık 2015 tarihinden itibaren Derneğimizin koordinatörlüğünde Litvanya Çek Cumhuriyeti Ve Belçika ortaklığında yürütülmeye başlanmıştır.

Bu proje ile hedeflenen koruyucu aileliğin sayısını ve niteliğini artırmak ve proje yoluyla koruyucu aileleri eğitmek ve travmalarının çözümüne yardımcı olmaktır.

Proje temel 2 çalışma başlığı vardır.

-Koruyucu aile sisteminin yaygınlaştırılması

-Koruyucu ailelerin koruyucu aile oldukları süreçlerde yaşadıkları travmatik süreçlerin tespit edilmesi ve diğer proje ortağı ülkelerle karşılaştırılması raporlandırılması ilgili bakanlıkla ve kurumlarla paylaşılması

Proje kapsamında gerçekleştirilecek faaliyetlerle (koruyucu ailelerle yapılacak rekreasyon terapiler, art terapiler ve eğitimler) yoluyla, travmatik geçmişleri olan çocuklarla baş edebilme ve ebeveynlik bilinçlerinin geliştirilmesi sağlanacak. Koruyucu aileler bir araya gelerek koruyucu ailelik süreçlerinde karşılaştıkları zorluklar, pozitif ve negatif uygulamaların alanda yol açtığı sonuçların tespit edilmesi ve sorunların giderilmesi amacıyla çözüm önerilerinin raporlandırılması sağlanacaktır.

Ayrıca proje ortağı ülkeler sistemdeki travmatik süreçler için geliştirilen çözüm yöntemleri ve iyi uygulama modelleri ülkeler arası toplantılarda paylaşılacaktır.

Toplumsal farkındalığın sağlanması için farklı seminerler anketler tv programları ile sistemin toplumda bilinir olmasını sağlayacak, Proje ortağı ülkelerdeki koruyucu ailelerin duygularını içeren İngilizce bir kitapçık hazırlanacaktır. Aynı zamanda proje ortağı ülkelerin koruyucu aile sistemini anlatan bir filmleri gösterime sunulacak, hazırlanan film ve kitapçık koruyucu aile sisteminin yaygınlaştırılması için kullanılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir