Çocuklarla yaşamın sihirli bir süreç olduğunu düşünüyorum ben...

18 yıl önce başladı koruyucu aile öyküm. 2 biyolojik çocuğumdan sonra hayatıma giren 4 çocukla yaşamım artık rengârenk bir gökkuşağı gibi,

Koruyucu aile olarak çocuklarımın yaşam yolculuklarına eşlik ederken, bu yolculuk boyunca aramızda aktarılan koşulsuz sevgi çocuklarımdan çok, bana yaşamı öğretti aslında…

Sabrı, güveni, özveriyi ve sevgiyi…

İzlenen bir TV programıyla hayatınız değişiveriyor bir gün… Aradan tam bir ay sonra 8 yaşında bir çocukla buluşuyorsunuz ve öğrenmeleriniz başlıyor. Kendinize ve hayata dair öğrenmeler bunlar…

Aslında ihtiyacı olan bir çocuğa destek olmak için çıktığınız bu yolda bir bakmışınız ki çocuk sizin hayatınızın taaa derinliklerinde kalmış olan yaşamın özünü ortaya çıkarıyor. Artık amacınızı belirleyip yola koyuluyorsunuz.

Ailemize yeni dâhil olan her çocuğun o görünmeyen ruhsal yaraları işimizi zorlaştırsa da… Zaman zaman bu yolculuk yorucu olsa da… İlerleyen süreçte onarılan hayatlar sizin en büyük mutluluğunuz oluyor.

İşte koruyucu aile olmak tam da böyle bir şey…

İlk koruyucu ailesi olduğumuz kızımızın ve oğullarımızın üniversiteye gidişinden sonra evimizi yeni çocuklarımızın varlığıyla 8 yıl önce yeniden şenlendirdik. 3 ve 5 yaşında ailemize dâhil olan kızlarımız bize, yeniden anne ve baba olmanın mutluluğunu yaşattı.

İnanın eve yeni gelen her çocukla birlikte aile daha keyifli ve daha güzel oluyor. 4 sene önce 14 yaşında ailemize dâhil olan kızımızla birlikte ailemiz artık 6 çocuklu mutlu ve kalabalık bir aile…

Koruyucu ailesi olduğumuz ilk kızımız, üniversiteyi tamamlayarak, ASP il müdürlüğü koruyucu aile birim sorumlusu olarak göreve başlayıp, sevgi ve güvene ihtiyacı olan 161 çocuğun koruyucu ailesiyle buluşmasını sağlayarak, bize çok özel ve haklı bir gururu yaşattı.

İkinci kez koruyucu ailesi olduğumuz kızlarımızdan küçüğü henüz 4 yaşındayken okuma yazmayı kendi öğrendi. Çocuklarımıza şans verildiği zaman, güvenli ve sevgi dolu bir ortamda neler başarabileceklerinin kanıtı olan bu gelişmelerle yaşama dair umudum bir kez daha artıyor.

Bu nedenle yıllardır, anne babalarından ayrı büyüyen çocukların sevgi ve güven ihtiyacını ve koruyucu aile olmanın ne kadar önemli ve değerli bir şey olduğunu anlatmaya her ortamda devam ediyorum. Türkiye’nin her yerinden koruyucu aile olma öykümün ilham verdiği hayatlarla anlıyorum ki güzel kızım Meralimin dokunuşuyla başlayan yaşamımdaki güzellikler çığ gibi büyüyor.

Bir aile ortamında sevgiyle büyüyen çocuklar oldukça, Dünya daha güzel olacak eminim,

Kızlarım ve oğullarım ailemizin bir parçası olmaya devam ederken, büyüdüğüm ailemin çocuk sayısını tamamlamış, 6 çocuklu bir anne olarak diyorum ki…

Siz de koruyucu aile olabilirsiniz ve sevebilirsiniz…

Sevgiyle Kalın…

Yaşamımda iz bırakan anılardan birini paylaşmak isterim sizlerle

Küçük kızlarımızın aileye gelişinden 3 ay sonra…

M... 3,5 yaşında onlar korkmasınlar ve bize kolayca gelebilsinler diye, odalarımız karşılıklı ve kapılarımız hep açık…

Gece yarısı M… Yanı başıma geliyor ve bana hayatım boyunca unutmayacağım bir çift söz söylüyor.

M…- Anne söyle o amcalara öldüğüm zaman beni, senin yanına gömsünler.

Bu kadar küçük bir çocuğun ağzından dökülen bu koca lafların karşısında şoke oluyorum ve ağlamaya başlıyorum ne yapacağımı bilmeden…Çok net ve kesin emir cümleleri gibi algıladığım bu sözler öyle içime işliyor ki, her anlatışımda hala ağlıyorum.

Küçücük bir yüreğin bu koca dünyada yaşadığı güvensizlik ve yalnızlık duygusunun acısını ta yüreğimde hissediyor, O’ na sımsıkı sarılıp, defalarca öperek uzak hayaller anlatmaya başlıyorum.

Siz de Koruyucu Aile olabilirsiniz

Siz de Sevebilirsiniz


Tanıtılan Yazılar
Yazılar Çok Yakında Burada
Sıkı durun...
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
Bizi Takip Edebilirsiniz
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • LinkedIn Social Icon