Biz Ne Yapıyoruz

Dernek Öykümüz

Denizli Koruyucu Aile Derneği korunmaya ihtiyacı olan her çocuğun güvenli bir aile ortamında sevgiyle hayata hazırlanması gerektiğinden yola çıkarak 2009 yılında kurulmuştur.

Derneğimiz çocuğun yararını, ‘saygınlık ve özgürlük koşulları içinde, normal biçimde ve sağlıkla, sosyal, ruhsal, ahlaki, akılsal, fiziksel gelişimini sağlamak’ 
Olarak algılar ve hak temelli yaklaşımı benimser. 

Hedefimiz: Koruyucu aile hizmetinden yararlanan çocukların yararının uluslararası standartlarda bakımlarının sürdürülmesi olup, bu amaçla Koruyucu Aile sisteminin yerel ve ulusal ölçekte yaygınlaşması, Aday koruyucu ailelerin duygu ve deneyim paylaşımı yoluyla sürece hazırlanması, Sisteme dâhil olan ailelerin ve çocukların desteklenmesi yoluyla koruyucu aile sisteminin uygulamadaki niteliğinin artırılmasıdır.

BAŞKANIN MESAJI

Ayfer Doğan

Denizli Koruyucu Aile Derneği Başkanı

Merhaba,
Aceleciyiz… Diyerek başlamak istiyorum seslenişime.

Aceleciyiz… Aceleciyiz, çünkü çocuklarımız hızla büyüyor.

Bugün doğan bir çocuk, sizler bu satırları okurken belki de bir kaç aylık, belki de birkaç yaşında olacak. Yani anne kucağına, baba omzuna ihtiyaç duyduğu tam sevilme çağlarında sevgi ve güvenden mahrum büyüor olacak.

Koruyucu Aile Hizmet modelinin ne yazık ki ülkemizde istenilen düzeye gelememiş olması aceleciliğimizin bir başka nedeni.

Çocukluk yaşamın en özel süreçlerinden biridir . Bu sürecin nitelikli, sağlıklı ailelerce desteklenmesi durumunda çocuklar, sorgulayan, kendi yaşamının öznesi olan, sorumluluk alabilen bireyler olarak topluma katılma şansını elde ederler.

“Çocuklar geleceğimizdir”. Gibi çok bilinen bir sözü yaşamın gerçekliğine indirmek istiyorsak; onların hakkı olan aile içinde büyüme hakkının sağlanabilmesi için, Koruyucu Aile Hizmet modelini bir an önce geliştirmeli, toplumsal farkındalığı arttırmalı, aceleci, ancak dikkatli davranarak, çocuk öncelikli bir yaşamın oluşmasını sağlamalıyız.

Çocuk öncelikli bir yaşamın ilk adımlarını atan bizler, çocuklarımız adına yapacağımız çalışmalarda tüm çocuk dostlarını yanımızda görmek isteriz.

Bizi Takip Edebilirsiniz
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • LinkedIn Social Icon